16 Ekim 2011 Pazar

Homofobi Yok Olmalı !


Başlıyoruz. Uzun zaman oldu yazamadım buraya. Malum lisedeyim biraz derslerimle ilgilenmem gerekiyor. Hava buz gibi ve benim harika bir fantezim var o da; yazılarımı dışarıda yazmak. Ne yapıyım olmuyor kapalı bir alanda yazamıyorum. İnsanların baskıları yetmezmiş gibi bir de duvarlar baskı yapıyor. Neyse ki eldivenlerim yanımda. Bana fazlasıyla yardımları dokunuyor. Gelelim konumuza.. Okullar açıldı herkesi bildiği gibi ben okulda homofobinin kol gezeceğini zannediyordum aslında bakarsanız yanıldım. İnsanlar tuhaf tuhaf bir-iki soru soruyor tabi yüzüme karşıyken. Arkamı döndüğüm anda başlıyor dedikodu. Ama ne dedikodu anlatamam. İnsanlar böyle işte. Öyle bir gülüyorlar ki yüzünüze ne yapacaklarını anlayamıyorsunuz. "Aa yok canım o yapmaz !" diyemiyorum kimse için. Yazamadığım süre içerisinde gözlemler yaptım bolca. İçlerinden belki de en önemlisi insanlarda farkettiğim bir değişme. Eşcinselliği kabul etme değil fakat en azından yargılarını azaltmaları oldu. Düşünsenize homofobi azalıyor ! Demek çok isterdsim fakat azalan şey homofobi laneti değil. Zira o hala devam ediyor fakat yargılar da iyi bir başlangıç bana kalırsa. Sizce ? Out, yani gizli olmayan, bir eşcinsel için lise hayatını merak ediyorsanız normalden bir farkı yok aslında. Bakışlar üzerinizde, dışlama çabaları da üzerinizde tabii ki. İnsanlar bunu yapıyor işte. Dışlamakla bizleri cezalandırdıklarını düşünüyorlar. Şunu söylemeliyim ki umrumda değilsiniz zaten. Hani benim için bir değerin yokken beni ne yaparak dışalayabilirsin ki ? Hakkımda saçma sapan konuşacak mısın ? Zaten yapmadığın birşey değil ! Arkadaşlarımdan mı ayıracaksın ? Buyur yap arkadaş kavramı bizim aramızda özeldir. Bunu sen ve diğer lanet homofobikler başaramazsınız. Dahası arkadaşlarım beni kabullendiler, cinsel kimliğimi eleştirmiyorlar. Yapma hakları da yok. Kaldı ki onları yapmazken sen ne hakla yapabileceğini düşünüyorsun ki ?

Gelelim sosyal yaşantıya. Orada da hiçbir değişiklik yok sayılır. Tek fark onlardan cesur olduğumu bildikleri için beni bir an önce diz çökmeye mahklum etmek istemeleri. Bunu bir gaye haline getirenler var hatta. Ciddiyim Gerçekten tek amacı benimle, bizimle uğraşmak olan insan bozmaları gördüm. Karşıdan karşıya geçerken bana laf atması, giydiğim pantolondan cinsel kimliğime gönderme yapması, sınıfta yanıma oturmaması. Bu arada dip not zaten yanıma almam seni ! Eşcinsellikle uğraşırken kendilerini "cool" zannediyorlar. Ne kadar acınası. "Ahaha ibneye ne güzel laf söyledim gördün mü ?!!" diye böbürlenmeleri.. İbneye laf söyledin . Ne dedin İBNE mi ? Argo da olsa anlamı eşcinsel değil mi ? E ben buna niye bozulayım şimdi ? Eşcinselim abi bundan sanane ?! Dahası eşcinsellerle uğraşmanızdaki amaç ne ? Ben bunu merak ediyorum. Neyden korkuyorsunuz bu kadar ? Seninle zaten sevişmem. Bilmiyorsanız söyleyeyim, bir eşcinselin onuru sizlerden çok daha fazladır. Her önüne gelene "sevişeceeeeem" gözüyle bakmaz bir eşcinsel.

Mesela homofobik kızları da anlamıyorum ben. Ne güzel işte giy istediğin kadar kısa şortu, eteği bakan yok . Rahat olursunuz, ya da  memnun mu oluyosunuz laf atılınca. Egonuz tavan mı yapıyo ? Nedir biz eşcinsellerden istediğiniz ?  Bu sorum tüm homofobiklere olsun. Hadi cevap verin bakalım. Ne istiyorsunuz bizden de bu kadar üzerimize geliyorsunuz. Sonuçta size dokunduğumuz yok, size bir zararımız yok fakat siz neden hala ısrarla bizi hedef alıyorsunuz. Bilemiyorum benim anlayamayacağım birşey bu belki de. Sizlerle yaşamaya bile itiraz etmiyoryuz bu düşünce her ne kadar midemi kaldırsa da kabullendim sizlerle dolu bir toplumu. Siz neden beceremiyorsunuz ? Bunu sorun kendinize ve bir düşünün. - O yeteneğiniz varsa elbette. -

Neyse out bir gay olmanın büyük zorluklarından biri de ailenizin sizi ısrarla kafanızın karışık olduğuna ikna etme çabası. Mesela annem. İlk öğrendiği zamanlarda kadın ısrarla "Oğlum kafan karışık bence sadece." dedi de durdu. Arkadaş en basitinden kafa benim kafam yani bunun sizi ilgilendiren yanı ne ? Ha derseniz bizim adımız da seninle lekeleniyor o halde üzgünüm benimle yaşamayı öğrenmelisiniz ya da her korkak ebeveyn gibi sizler de beni dışlarsınız. Ama korkuları batsın ! Nasıl bir korku bunu yaptırabilir ki. Ya o korku nefrete dönüşürse ? O daha kötü. Bir canlı kendi kanından olan canlıdan nasıl nefret eder ki ? Ne olmuş oğlun/kızın eşcinselse ? Ne olmuş insanlar senin hakkında konuşuyorsa he ? Düşünsene senin çocuğun bu korktuğun şeyleri neredeyse her gün yaşıyor. Bazı aileler gördüm sırf insanlar çocuğu hakkında kötü konuşmasın diye onu eve hapsediyor. Ne kadar kötü değil mi. Yahu kendi çocuğun o. Özgür olsun varsın insanlar konuşsun sen savun nolur. Her zaman, karşındaki her kim olursa olsun çocuğunu ona karşı savun. Bu senin görevin. Çocuğun kendini savunamaz belki fakat sen yapabilirsin. Hatta yapmalısın. Çocuğun korkuları vardır. Haklı hele bir eşcinselse. Çünkü erken yaşından bilir başına nelerin gelebileceğini. Hayatının ne kadar kötü olabileceğini. Biz eşcinsellere uyguladığınız nefret politikasına dur demenin vakti gelmedi mi ?! Sizlerin belirsiz korkuları yüzünden kaç tane çocuk hayatını zindan içinde geçiriyor farkında mısınız ? Farkındasınız elbette ve bu garip bir şekilde size haz veriyor.

Çoğunuza küçükken eşcinsel olmanın ne derece kötü birşey olduğunu anlatıp durdunuz. Farkında mısınız bizleri kendimizden soğumaya mahkum ettiğinizin. Bak işte bunu bilmiyorsunuz. Kendi korkularınıza o kadar kapılmışsınız ki bizleri umursamıyorsunuz. İstediğimizi yaşamamıza engel olabileceğinizi sanıyorsunuz. Bu kadar mı değerli o batasıca itibarınız ! Eşcinsellik bir tercih olsaydı ben seçmezdim diyen kaç tane insan gördüm şaşarsınız. Suçlusu kim peki ? Ben bunu söyleyenleri suçlayamam dışarda nelerin yaşandığını görüyor, biliyorlar çünkü. Burada bir suçlu varsa o da bu zihniyeti hala devam ettirenlerdir. Bir de şu var ki eşcinselliği sadece "SAPKINLARIN SEVİŞMESİ" olarak biliyorsunuz. Soruyorum, ne biliyorsunuz eşcinsellik hakkında ? Hiç bir eşcinseli dinlediniz mi ? Yok dinler misiniz hiç ! Varsa yoksa nefret kusun eşcinseller üzerine. Bildiğiniz bir tek bu . Yapmamayı deneseniz biraz ? Hani olur ya belki sonucu iyi olur. Neden olmasın ki dinleyin, eşcinsellikten korkmak yerine onu anlayın ne kaybedersiniz. Doğru ya itibarınızı !

Bir başka konu da insanların size başka bir gezegenden gelmişsiniz gibi bakması. Arkadaş ne var kendi cinsimi seviyorsam. Aşkı bu şekilde yaşıyorsam. Bundan sanane ki. Dahası eşcinsel olmayan birini bile kendi gözünüzde eşcinsel yapabiliyorsunuz bu yeteneğinizi şaşkınlıkla karşılıyorum. Her dar pantolon giyen erkek eşcinsel değil, her erkeksi giyinen kız eşcinsel değildir. Ben görüyorum sokakta babasının kazağını giyen kızları. Onlara ağzınız bilmem kaç karış açık bakıyosunuz. Gerçi pek çoğunuz bir lezbiyene de aynı şekilde bakıyorsunuz çünkü o sizin fantezilerinizi süslüyor. Aynı şey erkek bir eşcinsel için geçerli değil nedense. Gerçi olsun demiyorum, bu çok iğrenç. Fakat annesinin t-shirt'ünü giyen bir erkek görseniz taşlarsınız be ! Kaldı ki size göre daha farklı bir moda anlayışım var bu bana dik dik ve rahatsız edecek şekilde bakmanızı gerektirmez. Geçen gün otobüste evime giderken yaşadığım çok saçma bir olayı anlatmak istiyorum. Otobüse bindim evime gidiyorum siyah dar bir pantolonum krem rengi ince bi kazak ve asker postallarım üzerimde. Otobüse bindiğimden beri gözünü benden ayırmayan da bir kadın. Bana bakıp bakıp arkadaşına mesaj atıyor. Ben salağım zaten görmüyorum mesajları . Lan kadın yanımda oturuyo insaf bari inince konuşun ! Neyse bir süre sonra dayanamadım ve "Bana bakmayı keser misiniz, rahatsız edici bu." diye bir ikazda bulundum. Kadın ne dese beğenirsiniz; "Sen erkek misin ?" al buyur buradan yan. Birincisi erkek, kadın, trans her ne olursam olayım beni rahatsız etmeye hakkı yok. İkincisi kıyafetimi tarif ettim, kadınsı bir tarafı yok. Üçüncüsü bundan ona ne. Ben tabi sinirlendim doğal olarak. Ya dersiniz ki kapalıdır dininde imanında falan. Ben dini inanca sahip değilim. Fakat biliyorum ki İslamiyet'te insanları rahatsız etmek hoş değil. Ayıptır. He dini geçtim, ya ahlak ? Genel ahlaka göre yine de ayıp. Ben ona baksam kıyametleri koparır. Neyse sorun şu, direk eleştirme çabasındalar. Neyimi eleştiriyosun dahası sen nesin ki beni eleştiriyosun !

Bizler bu tarz olayları hayatımızın neredeyse hepsinde yaşıyoruz. Biraz kadınsı olsak olay oluyor. Biri duyarsa eşcinsel olduğumuzu olay oluyor. Kendimizi savunsak yine olay oluyor. E o zaman olacağı var demek ki. Sorun bizde değil aşağılık tabularınızda kabul edin bunu ! Bizi kabul etmek zorunda değilsiniz -ki etseniz de etmeseniz de bizler varız ve var olacağız- ama en azından suçlunun siz olduğunu bilin ! Siz ve tabularınız. Lanet kafa yapınız. İçimden size sövmek geliyor fakat bunu yaparsam sizden farkmın kalmayacağını biliyorum ve ben sizin kadar aşağılık değilim. Saolun ben böyle iyiyim. Onurluyum ve ailemin o lanet "itibarını" zedelemekten çekinmiyorum. Zira zedeleyen şey benim cinsel kimliğimse elimden birşey gelmez. Ben böyleyim. Şimdi o lanet ellerinizi de dillerinizi de bizlerden uzak tutun. Birazcık insanlık seviyesine yaklaşın. Bize ayıp diye öğrettiğiniz şeyleri kendiniz de düşünün. Ayıp..

Bu yazımda düşünmek için pek çok şey verdim size hadi biraz da siz deneyin. Kaybetmezsiniz. Oğlunuz/kızınız sizi daha çok sever. Belki bu sizi daha iyi bir insan yapar. Belki yıllarca gizlediğiniz cinsel kimliğinizi keşfedersiniz sizlerde. Ama en önemlisi belki bizler daha iyi koşullarda yaşayabiliriz. Bizler olmasa da bizden sonraki genç kuşak daha iyi yaşayabilir. Onların bu hakkını çalamazsınız ! Genç kuşak, sizler de korkmayın asla. Bunlar hiçbir zaman yok olmayacaklar fakat bizler onlardan daha güçlüyüz. Korkmadığımız sürece zamanlar onlara bizlerden korkmalarına gerek olmadığını anlatacağız. Kaldı ki korkuları artarsa bu onların sorunu. Bizler her zaman varız. Desteğe ihtiyacınız olduğunda yardımınıza gelecek insanlar var. Yalnız değilsiniz ve asla olmayacaksınız !

3 yorum:

 1. Sen erkek misin diyen kadına;

  yanında erkek diye gezdirdiklerinden daha erkeğim denemesi bedava! deseydin ;)

  YanıtlaSil
 2. Denemeye kalkar falan :) mantıklıymış keşke deseydim :)

  YanıtlaSil
 3. Homofobi yeni nesilde gerçekten daha az. Düşünüyorum da lisede yediğim onca hakaretten sonra üniversitede insanların bunu doğal karşılaması ya da ne biliyim alt dönemdeki insanların bunları doğal karşılaması hoşuma gidiyor, umarım daha da iyiye gider.

  YanıtlaSil